24.10.2024 12:13
Advokáti Adam Felix a Tomáš Homola z advokátní kanceláře Felix a spol. se v září zúčastnili odborné exkurze v rámci projektu Městské bydlení budoucnosti. Tento projekt upozorňuje na právo každého člověka na dostupné bydlení a volá po hledání nových přístupů, aby stabilní střecha nad hlavou byla dosažitelná nejen pro lidi v bytové nouzi, ale i pro širší společnost.
Projekt mapuje a zkoumá různé varianty bydlení, o kterých se hovoří jako o tzv. třetím sektoru. Jedná se o formy bydlení, které existují vedle bydlení soukromého a obecního či státního.
Je to třeba družstevní bydlení, které má v Česku i Norsku dlouhou tradici, ale také další varianty dostupného a stabilního bydlení pro různé skupiny obyvatel, jejichž nositeli mohou být neziskové organizace, sociální podniky, nebo projekty komunitního bydlení.
Během exkurze se účastníci přímo v Oslu a okolí seznámili s konkrétním příklady projektů třetího sektoru, včetně novostaveb i rekonstrukcí, které pojí myšlenka vytvořit dostupné a udržitelné bydlení.
„Líbila se mi návštěva Bjørviky,“ říká Adam Felix. „Asi proto, že i v Praze máme několik případů přeměny průmyslových areálů v městské čtvrti. A Bjørvika je skvělý příklad, jak taková proměna může vypadat. Bývalý přístav a průmyslové areály se transformovaly v živou městskou čtvrť. Dnes je to místo, kde se snoubí kultura, obchod a bydlení. Velmi inspirativní.“
Na programu byla i prohlídka budovy opery a baletu v Oslo. “Hodně se podobá projektu nové filharmonie od dánských architektů studia BIG, kterou plánuje postavit hlavní město Praha. Budova opery a baletu v Oslu vzešla také z mezinárodní architektonické soutěže, kterou vyhrálo norské architektonické studio Snohetta.“ Doplňuje Tomáš Homola.
Exkurze do Osla navázala na exkurzi do švýcarského Curychu v listopadu 2021. Ve Švýcarsku byl důraz na družstevní bydlení, které zde má více jak staletou tradici a zachovalo si opravdový charakter nájemního bydlení pro střední třídu.
„Švýcarské družstevní bydlení se daleko více podobá historickému družstevnímu bydlení známému z českého prostředí z dob jeho vzniku za první republiky. Oproti tomu současné norské družstevní bydlení se opravdu více (ekonomicky a právně) podobá tomu současnému českému, jehož cílem je získat v budoucnu byt do vlastnictví.“ Shrnuje Tomáš Homola poznatky z obou zemí.
Navštívené projekty v Oslu ukázaly, jak mohou města a obce podpořit výstavbu a rozvoj takového typu bydlení, které kombinuje environmentální ohleduplnost s dostupností pro širší vrstvy obyvatel.
Experti v Oslu diskutovali rovněž o spolupráci mezi investory a městskou správou a o potřebných změnách v legislativě, které by umožnily širší uplatnění iniciativ a nápadů pro realizaci inovativních bytových projektů. Ukázalo se, že v rámci legislativy družstevního bydlení je norská zkušenost obdobná té české, a proto je vzájemná inspirace a diskuse vhodná pro vývoj nových strategií v bytovém sektoru.
—
Exkurzi uspořádalo Centrum pro středoevropskou architekturu ve spolupráci se projektem prémiového nájemního bydlení v pražském Karlíně – Fragment. Návštěva Osla proběhla jako součást projektu Městské bydlení budoucnosti, v rámci kterého interdisciplinární tým odborníků – architektů, právníků, sociologů, politiků a ekonomů – hledá možnosti, jak rozšířit dostupné bydlení v městských oblastech. Třetí sektor bydlení, který zahrnuje družstevní a neziskové projekty, je v tomto kontextu klíčový nástroj pro zajištění cenově dostupného, udržitelného a kvalitního bydlení, což je zásadní jak v České republice, tak v Norsku.
Foto: : archiv CCEA MOBA