14.12.2017 15:12
Ústředním bodem novelizačních snah tohoto roku v oblasti zaměstnanosti byla problematika agenturního zaměstnávání.
Nově se v ust. § 5 písm. g) zákona o zaměstnanosti vymezuje pojem tzv. zastřeného zprostředkování zaměstnání, jímž se rozumí činnost fyzické nebo právnické osoby spočívající v pronájmu pracovní síly jiné právnické nebo fyzické osobě, aniž by byly dodrženy podmínky pro zprostředkování zaměstnání ve smyslu zákona o zaměstnanosti (tato osoba například nedisponuje povolením ke zprostředkování zaměstnání atp.). Zastřené zprostředkování zaměstnání je podobně jako nelegální práce spojeno s možností správního postihu. Zákon o zaměstnanosti v této souvislosti v ust. § 139 odst. 1 písm. i) ve spojení s odst. 3 písm. e) stejného zákona vymezuje skutkovou podstatu přestupku pro fyzické osoby. Za spáchání přestupku je možné uložit pokutu až do výše 5.000.000 Kč. Stejnou skutkovou podstatu ve vztahu k právnickým osobám a fyzickým osobám podnikajícím pak definuje ust. § 140 zákona o zaměstnanosti. Zde je maximální výše pokuty vyšší, a to až 10.000.000 Kč, přičemž minimální výše sankce činí 50.000 Kč
Vedle toho se zpřísňují podmínky pro získání povolení ke zprostředkování zaměstnání, například pokud jde o vztah odpovědného zástupce a agentury práce. Nově se zavádí povinnost v souvislosti s žádostí o povolení ke zprostředkování zaměstnání složit povinnou kauci v částce 500.000 Kč.
Bez povšimnutí nelze nechat ani novelizaci ust. § 4 jmenovaného zákona, jímž se přímo zavádí komplexnější zákaz diskriminace při uplatnění práva na zaměstnání. Zákon se tak napříště již zcela nespoléhá na právní úpravu obsaženou v antidiskriminačním zákoně.
Změny se taktéž dotkly zaměstnávání osob se zdravotním postižením nebo problematiky pracovní neschopnosti uchazečů o zaměstnání.
Autor článku: Jakub Morávek